no-img
مقاله سرا | دانلود منابع مورد نیاز برای نگارش مقاله، سمینار و پایان‌نامه‌

دانلود پایان نامه مبانی و گستره ی نظری شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی - مقاله سرا | دانلود منابع مورد نیاز برای نگارش مقاله، سمینار و پایان‌نامه‌


مقاله سرا | دانلود منابع مورد نیاز برای نگارش مقاله، سمینار و پایان‌نامه‌

ادامه مطلب

DOC
دانلود پایان نامه مبانی و گستره ی نظری شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی
doc
جولای 20, 2017
57 صفحه فونت14
۱۵,۰۰۰ تومان
۱۵,۰۰۰ تومان – خرید

دانلود پایان نامه مبانی و گستره ی نظری شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی


توضیح کوتاه

ادبیات، پیشینه و گستره‌ي نظري موضوع و سوابق پژوهش “شناخت درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی دارای ۵7 صفحه می‌باشد.  فایل پیشینه تحقیق به صورت ورد  Word و قابل ویرایش می‌باشد. بلافاصله بعد از پرداخت و خرید، لینک دانلود فایل نمایش داده می‌شود. تمامی فایل‌ها دارای فونت 14 و شکل استاندارد بوده و قواعد نگارشی در آنها کاملا رعایت شده است.

فهرست

1-         ادبیات و گستره نظری شناخت درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی

1-1-      تعریف

1-2-      ذهن‌آگاهی و مراقبه

1-3-      رویکردها و فنون مراقبه

1-4-      کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی (MBSR)

1-5-      مداخلات مبتنی بر ذهن‌آگاهی

1-5-1- پذیرش و تعهد درمانی (ACT)

1-5-2- شناخت‌درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی (MBCT)

1-5-3- رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)

1-6-      مکانیسم‌های دخیل در ذهن‌آگاهی

1-6-1- نظم‌بخشی فیزیولوژیکی

1-6-2- نظم‌بخشی هیجانی

1-6-3- مواجهه و پذیرش

1-6-4- آگاهی فراشناختی

1-6-5- فقدان چسبندگی

1-6-6- خودکارآمدی و خودمدیریتی

1-6-7- توجه متمرکز بر خود

1-7-      پس‌زمینه نظری

1-8-      کاربردها

1-9-      موضع فلسفی کلی

1-10-    تاریخچه شناخت درمانی

1-11-    رویکرد عقلانی به مشاوره

1-12-    ویژگی‌های مشترک رویکردهای شناختی-رفتاری

1-13-    عوامل نظری موثر

1-14-    نظریه شناختی شخصیت

1-15-    علیت و اختلالات روانی

1-16-    مدل رشدشناختی

1-17-    افکار خودکار

1-18-    طرحواره‌های شناختی

1-19-    اصول بنیادی درمان‌شناختی

1-20-    روان‌درمان شناختی مبتنی بر اصول زیر است

1-21-    فرآیند درمان

1-22-    کاربردهای درمان‌شناختی

1-23-    فنون درمان

در فایل زیر پیش‌نمایشی از مقاله‌ی ” شناخت‌درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی آورده شده است ” تا شما با قالب کلی متن آشنا شوید.

تعریف:

شناخت درمانی مبتنی بر توجه آگاهی نوعی روان‌درمانی است که برای جلوگیری از عود افسردگی طراحی شده است، مخصوصاً در افرادی که دچار اختلال افسردگی عمده هستند. در این سبک درمانی  از شیوه‌های رفتاردرمانی شناختی سنتی استفاده شود به علاوه راهبردهای جدیدتر روانشناختی نظیر توجه آگاهی [1] و مراقبه توجه آگاهانه استفاده می‌شود.

شیوه‌های شناختی شامل آموزش مراجع درباره افسردگی است. راهبردهای مبتنی بر توجه آگاهی متمرکز بر آگاهی از افکار و احساسات و پذیرش آن‌ها در مقابل اتصال و واکنش به آن‌هاست. مثل شناختی- رفتاری، شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی مبتنی بر این نظریه است که وقتی افرادی که سابقه افسردگی دارند پریشان می‌شوند، دوباره در ذهنشان فرآیندهای خودکار شناختی ظاهر می‌شود که یک اپیزود افسردگی را راه می‌اندازد. هدف شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی  بر هم زدن این فرایندهای خودکار شناختی و آموزش به مراجعان برای کمتر واکنش نشان دادن به محرک‌های وارد شده به فکر است، همچنین این هدف نیز دنبال می‌شود که مراجع پذیرش و مشاهده بدون قضاوت آن محرک‌ها را بیاموزد. این تمرین توجه آگاهی مراجعان را یاری می‌کند تا به فرایندهای شناختی به هنگام وقوع توجه کنند و واکنش خود را بیشتر به صورت تعمق دربیاورند.

پژوهش‌ها اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی  را در افرادی که سه بار یا بیشتر افسرده شده بودند را نشان می‌دهد. در این افراد بعد از انجام مداخله نرخ عود پنجاه درصد کاهش یافت.(فیضی،1392).

همچنان که براون و ریان (2013) تعریف کرده اند ذهن آگاهی عبارت است از “متوجه بودن به و آگاه بودن از آنچه در حال حاضر می گذرد” .

اپل وکیم اپل(2009، ص 507) ذهن آگاهی به عنوان ” حالت ذهنی که با آگاهی متراکم از و (متمرکز بر) افکار، کنش ها یا انگیزش های فرد، مشخص و توصیف می شود”، تعریف کرده‌اند. ویژگی های ذهن آگاهی شامل آگاهی پیش مفهومی و پذیرش تجربیات، تنظیم منعطف توجه، قبول و پذیرش بی طرفانه تجربه و جهت گیری به سمت اینجا و اکنون است (براون، رایان و کرسول[2]،2007) .

.

.

.

ذهن آگاهی و مراقبه 

ذهن آگاهی با شبکه ای از مفاهیم کلیدی پیوند خورده است. یکی از مفاهیم بودهی چیتا (Boodhichitt ) است که به عنوان یک رویکرد برای ارتقاء بهزیستی فرد مورد تأکید قرار گرفته است (توماس، ویک،2008).

مفهوم بودهی چیتا که قلب دگرگونی و تبدیل است، یکی از مفاهیم خیلی مهم در بودیسم است. اگرچه ترجمه این مفهوم سخت است، بودهی( Boodhi) به معنی ” بیدار و هشیار”، ” روشن بین و روشنفکر” و “کاملا باز و گشوده” است. چیتا(Chitta) به معنی” ذهن”، “قلب” یا “نگرش” است. (بودیست ها بین قلب و ذهن تمایزی قائل نیستند). قلب و ذهن کاملاً باز در مفهوم بودهی چیتا تا حدی با توانایی دوست داشتن و احساس رحم و شفقت مترادف است. توانایی برای تبدیل و دگرگونی ریشه در ذهن دارد و کلید برای ذهن، مراقبه است (توماس و ویک، 2008،ص247)[3].

.

.

.

رویکردها و فنون مراقبه

مراقبه ویپاسانا[4] تحت عنوان “بینش” یا ” دیدن چیزها آنچنان که واقعا هستند”، مفهوم عمیق و ریشه دار در بودیسم است. مراقبه ذهن آگاهی به پرورش آگاهی لحظه به لحظه و مشاهده بدون قضاوت هر چه که به ذهن می آید، کمک می کند. هدف آموزش ذهن آگاهی، تغییر محتوای افکار نیست، بلکه ایجاد و توسعه نگرش متفاوت نسبت به افکار واحساسات آنگونه که اتفاق می‌افتند، است (بیشاپ و همکاران،2004).

.

.

.

کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی ( MBSR): 

ذهن آگاهی مبتنی بر کاهش استرس در یک بافت پزشکی رفتاری برای بیمارانی که از درد مزمن و شرایط استرس‌زا رنج می‌برند ایجاد شده است (کابات زین، 2006). این روش بر اساس آموزش‌های فشرده مراقبه ذهن آگاهانه می‌باشد که در یک دوره 8 هفتگی با جلسات روزانه 5/2 ساعته اجرا می‌شود. همچنین در بین جلسه ششم و هفتم نیز یک جلسه یک روزه ….

.

.

.

مداخلات مبتنی بر ذهن آگاهی:

الف) پذیرش و تعهد درمانی (ACT): نظریه پذیرش و تعهد را مبتنی بر ” تعریف رفتاری مدرن از ذهن آگاهی که برپایه یک نظریه قابل آزمون استوار شده است” ، توصیف کردند (فلچر و هایس[5] 2006) . در این روش درمانی تصور می‌شود که رنج بردن از فرایند کلامی بهنجار به وجود می‌آید. بنابراین این درمان به یک نظریه پایه‌ای خوب پژوهش شده زبان- نظریه قالب ربطی[6] -مرتبط است (هیز،2004) . بر طبق نظریه قالب ربطی…

.

.

.

ب) شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی (MBCT): درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی ازMBSR نشأت گرفته است. سگال و همکاران(2012) ساختار 8 هفته‌ای و تمرینات ذهن آگاهی برنامه آموزشی کاهش استرس بر مبنای ذهن آگاهی را برای کمک به افرادی که از دوره‌های افسردگی عمده رنج می‌بردند و …

.

.

.

پ) رفتار درمانی دیالکتیکی[7] (DBT): رفتار درمانی دیالکتیک به وسیله کارهای لینهان[8] در رفتار درمانی شناختی برای افرادی با رفتارهای خود آسیب‌رسان و خودکشی‌گرا به وجود آمد (میلر[9]،2007) .کاربرد درمان‌های شناختی-رفتاری در خصوص افراد دچار اختلال شخصیت مرزی سبب تغییرات زیر بنایی در این نوع رویکردها شده است. در رفتار درمانی دیالکتیک 4 زمینه …

.

.

.

 

[1] -Mindfulnees

[2] Brown, K.W., Ryan, R. M,. & Creswell, J. D.

[3] Tomas,J.E&Wuyek,L.A.

[4] Vipassana

[5] Fletcher,l.,&Hayes,s.c.

[6] Relational frame theory

[7] Dialectical behavior therapy

[8] Linehan

[9] Miller

دانلود پخشی از پایان نامه ادبیات و گستره ی نظری شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهیموضوعات :
روانشناسی
برچسب‌ها :
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

درباره نویسنده

headofmodir 13 نوشته در مقاله سرا | دانلود منابع مورد نیاز برای نگارش مقاله، سمینار و پایان‌نامه‌ دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *